תרגול למידת תאוריה דרך סרטונים

הדגם מציג תרגול למידה של תאוריה דרך ניתוח סרטונים בכיתת עתיד. הכיתה מחולקת לקבוצות עבודה קטנות אשר עוברות בין עמדות בכיתת העתיד ובכל עמדה מוצג סרטון אחר אשר מסייע בהבנת התאוריה ומאפשר לתרגל אותה. הסרטונים אינם סרטונים על התאוריה, אלא חלקי פרקים מסדרות, מסרטים ומפרסומות המהווים הדגמה לעקרונות התאוריה.

הצגת הדגם: במסגרת הקורס "מבוא לפסיכולוגיה", בניתי שיעור בכיתת עתיד המאפשר לסטודנטיות/ים לתרגל את עקרונות תאוריית הלמידה בקבוצות קטנות ובאופן חוויתי. שמתי לב כי תאוריה זו, מכל התאוריות הנלמדות בקורס, קשה יותר להבנה וכי הסטודנטיות/ים מתקשות/ים באבחנה בין המונחים השונים של התאוריה. לכן, ניסיתי לבנות דגם אשר יספק להם תרגול של מונחים אלו באופן חוויתי, המשלב גם הומור (נבחרו גם סרטונים מסדרות קומיות) ובקבוצות קטנות לצורך סיעור מוחות. כל אחת מהקבוצות תרגלה את התאוריה בעזרת הסרטונים בכל אחת מהעמדות בכיתה. המטרה שלי בשיעור זה הייתה לאפשר לסטודנטים/יות להבין לעומק את מונחי התאוריה וליישם את ההבנה שלהם על ניתוח הדמויות בסרטונים וההתנהגות שלהן.

לחצו על התמונה לצפייה בדגם בהרחבה:

רפלקציה: נעשה שימוש במודל זה עם סטודנטיות מהמחלקה לחינוך יסודי. מעבר להנאה המלווה לניתוח סרטונים שחלקם הומוריסטיים ולעבודה בשיתוף פעולה בקבוצות קטנות, החיבור בין תכני הסרטונים לתאוריה חידד אצל הסטודנטיות את האבחנה בין מונחיה השונים של התאוריה ובמקרה הספציפי בין התניה קלאסית להתניה אופרנטית. מרחב כיתת העתיד הגביר את המעורבות בלמידה ותרם לחוויה. מצגת עם הסרטונים השונים הועלתה למוודל בסוף השיעור.

פרטי המרצה:

טל שמר אלקיים

יו"ר ועדת אתיקה למחקרי סטודנטיות/ים במכללה, חוקרת ברשות למחקר והערכה ומרצה בקורסים שונים בנושאי פסיכולוגיה וייעוץ.

מאפיינים נוספים:

דירוג המתודה:

תוצאות דירוג הגולשים:

דיון:

השאר/י תגובה

דילוג לתוכן